9 Şubat 2011 Çarşamba

Gamalı Haçİnanmak güç olsa da gamalı haç (swastika) Naziler'in tekeline girmeden önce, bir zamanlar iyi şansın simgesiydi. Sanskritçe'de "su"  (iyi) ve "asti" (olmak) kelimelerinden geliyor ve geçmişi binlerce yıl öncesinde insanların kuzey yıldızı çevresinde hareket eden Büyük Ayı takım yıldızını farkettikleri zamana kadar uzanıyor.

Hint Formu

Bu hareketin planı yılda dört kez çıkarıldığında gamalı haç şekli oluşuyordu. Bu simge mevsimlerin değişiminin işareti sayılıyordu.

Günümüzde eski gamalı haç simgeleri dünyanın pekçok köşesinde bulunabilir. Filistin'de, 2000 yıllık yahudi tapınaklarında bile yer almakta; Dalay Lama'nın tahtının süslüyor, Hint Şans tanrısı Ganeşe'yı simgeliyor... 

Hindistan'da bazı İngiliz kolonileri gamalı haçı büyülü bir şans olarak batıya getirdiler. 19. yüzyılın sonlarından, Nazilerin yükselişe geçtiği 1930'lu yıllara kadar gamalı haç "Şanslı Haç" olarak biliniyordu. Poker fişlerini, tebrik kartlarını ve yiyecek paketlerini süslüyordu. 1917 yılında tutuklu Rus Çar ailesi şans getirmesi için bir kumaşa gamalı haç işareti işlemişlerdi. Ancak bazı insanlar saat yelkovanı yönündeki versiyonun ölümü ve kara büyüyü simgelediğini düşünüyor. Gerçekten de kara büyücü Aleister Crowley, Hitler'in gamalı haçı kendisinden çaldığını ileri sürmüştür.Ani Kalesinde kullanılan formu


3 yorum:

 1. adam resmen yürütmüş şans sembolünü. ama hitler iyi yada kötü ne kadar güçlü bir adammış ki, + yı - ye dönüştürmüş!

  YanıtlaSil
 2. Evet haklısın. Ben o adamı hep ilginç bulurum ve çok ilgimi çeker bir sürüde kitap okudum onunla ilgili gerçekten incelenesi bir adam :)

  YanıtlaSil
 3. Hindistanda gamalı haçı tapınak duvarlarına boyanmış olarak görmek bizi de çok şaşırtmıştı.
  Halbuki çok eskilere dayanıyor... ama Nazilerle birlikte bütün dünyaca tanındığı için, onlarla özleştirilmiş.

  YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails