27 Aralık 2008 Cumartesi

Kral Arthur & Merlin


Britanya'nın efsanevi büyük kahramanı Kral Arthur'un öyküleri sekiz yüz yıldan uzun bir süredir yaygındır, ama bilim adamları gerçek Arthur hakkında çok az şey öğrenebildiler, çünkü savaşlarını gösteren hiç bir kanıt bulunamadı. Yakın zamandaki bulgular Arthur'un İS 454 - 470 yılları arasında hüküm sürmüş, Riothamus (yüce kral anlamına gelen bir sözcük) diye adlandırılan 5. yüzyıldaki bir Britanya Kralı olduğunu gösteriyor. Efsanevi Kral Arthur gibi Riothamus 12.000 savaşçıdan oluşan bir orduyla Galya'ya yürüyor. Büyük bir cesaretle savaşıyor ama Burgundy'de Gothlara karşı yeniliyor. Gothların önünden çekilirken bugün de hala duran Avallon denilen bir Fransız kasabasından geçiyor.

Kimi bilimadamları, gerçek Arthur'un büyük olasılıkla Arturius adlı, 500-517 yılları arasında istilacı Saksonlara karşı zafer kazanmış bir süvari generali olduğunu düşünüyorlar.

Başarıları ne olursa olsun, gerçek Arthur, hem kendi döneminde hemde sonraki yıllarda öylesine ilgi çekici bir kişilik ki Gal folklorunda onun adıyla bütünleşmiş sözlü bir gelenek var.

Arthur edebiyatta ilk olarak İS 1136'da Latince yazılmış Monmouth'lu Geoffrey'in Historia Regum Britanniae (Britanya Kralları Tarihi) kitabında görülmektedir. Geoffrey, Arthur'un olağandışı doğumunu ve ölümünü, güzel ama vefasız karısı Guenevere'yi, büyücü Merlin'i ve şövalyelik kavramını dünyaya tanıttı.

Şair Robert Wace, İS 1155 yılında Geoffrey'in tarini serbest bir şekilde Norman-Fransız diline çevirdi. Kitapta Arthur'un geçtiği bölümleri çoğalttı, yeni kaynaklar kullandı ve çalışmaya daha saraylı bir tat kattı. Yuvarlak Masaya ilk kez değinen Wace oldu.

Wace'nin şiirinin ortaya çıkmasında sonra Chretien de Troyes, Kral Arthur'un sarayında geçen beş romans yazdı. Lancelot ile Guenevere arasındaki aşk ilk kez görülüyordu.

Uzun yıllar sonra 1485'de Sir Thomas Malory Kral Arthur öyküsünün son biçimi olan Le Morte D'Arthur'u yazdı. Malory, Monmouth'lu Geoffrey'in İngiliz geleneğini ve Chretien de Troyes'nin Fransız geleneğini birleştirdi. Molary'nin anlatımında, Kral Arthur Büyük İskender gibi dünyanın en büyük hükümdarlarından biri oluyor.


BAŞLICA KARAKTERLER:

Kral Arthur: Kral Uther Pendragon ve Kraliçe Igraine'in oğlu, Guenevere'nin kocası, Mordred'in babası, Britanya Kralı, Yuvarlak Masa Şövalyelerinin kurucusu.

Uther Pendragon: Kral Konstantin'in oğlu, Britanya Kralı, Arthur'un babası.

Guenevere: Kral Leodegrance'nin kızı, Arthur'un karısı.

Merlin: Büyücü ve kahin.

Lancelot: Benwickli Kral Ban'ın oğlu; Yuvarlak Masa'nın en büyük şövalyesi.

(Kaynak: Dünya Mitolojisi- Donna ROSENBERG)Bunları niye anlattım daha doğrusu yazdım çünkü bu ara MERLIN dizisini çok sevdiğim ve izlediğim için... Klasik Kral Arthur efsanesinin biraz dışında olsada (Arthur ve Merlin yaşıt, Guenevere bir hizmetçi, Lancelot sıradan biri vs) çok sevdim. Tudors ve Roma serilerinden sonra Merlin ilaç gibi geldi ve aradığım o tarihi ve efsanevi tadı yakalama şansı buldum. Eğer sizde bu tarz dizileri seviyorsanız kaçırmayın derim. Merlin'in yeni yetme büyücülük halleri, sakarlıkları, Arthur ile itişip kakışmaları çok hoş. Birinci sezon BBC'de bitmek üzereymiş yada bitti öğrendiğime göre. Ama sezon sonu mu yoksa tamamen mi bitti bunu şu an bilmiyorum. umarım devam eder ve doya doya izlerim. Tabii internetten, maalesef Türkiye'de gösterilmiyor.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, 2004 yılında gösterime giren Kral Arthur http://www.imdb.com/title/tt0349683/ filmini ben pek sevmemiştim. Efsaneyi sevmeme rağmen bu film beni etkilememişti. Geçen senenin filmi olan "The Last Legion" 'u ise izlemeyi çok istiyorum. İzleyince film ile ilgili görüşlerimi yazarım.

1 yorum:

  1. bende severek izliyorum Melin'i verdiğin bilgiler için teşekkürler...

    YanıtlaSil

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails